TELESNA TEŽA

Zaradi prekomerne telesne teže in debelosti obstaja veliko večja možnost za pojav dejavnikov tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni (zvišan krvni tlak, zvišan krvni sladkor, zvišane krvne maščobe) ter nastanek in razvoj bolezni same (bolezni srca in ožilja, nastanek raka na dojkah in debelem črevesju, bolezni dihal, bolezni gibalnega aparata).
Po podatkih iz leta 2002-2005 ima 74,7% odraslih Slovencev prekomerno telesno težo.
Zavedati se moramo, da telesna teža z leti narašča, če ne ukrepamo. Zato nadzirajmo telesno težo vse življenje in ustrezno ukrepajmo.
Najboljši in najbolj preprost način hujšanja je hujšanje z zvečanjem telesne dejavnosti (gibanjem) in zdravim prehranjevanjem (zmanjšanjem količin maščob in sladkorjev v prehrani).

PREVERJANJE USTREZNOSTI TELESNE TEŽE

Kako ugotovite, kje na razpredelnici se nahajate?
  1. Poiščite svojo višino na levi strani razpredelnice.
  2. Poiščite svojo težo na dnu razpredelnice.
  3. Potegnite črto iz vsakega izhodišča do njunega presečišča.
Primer:
Če ste visoki 170 cm in težki 85 kg, se črti sekata v območju, ki je označeno kot »prevelika telesna teža«. V tem primeru se boste morali odločiti, da shujšate za približno 10 kg, da pomaknete svojo težo v območje »normalne teže«.
ITM tabela
LEGENDA:
Prenizka telesna teža: Ne dovolite, da shujšate preveč! Tudi prenizka telesna teža pomeni tveganje za vaše zdravje, zato se potrudite, da boste pridobili nekaj dodatnih kilogramov.
Normalna teža: Za vas ravno pravšnja! Če boste pazili na prehrano in boste dvakrat do trikrat tedensko telesno dejavni, je veliko možnosti, da jo obdržite.
Prevelika telesna teža: Pretežki ste! Premislite, kakšno hrano uživate in koliko ste telesno dejavni.
Debelost: Vaša teža že zelo vpliva na vaše zdravje. Potrudite se in shujšajte.
Huda debelost: Tako stanje je slabo za vaše zdravje. Poiščite pomoč in nasvet ter se TAKOJ odločite za hujšanje.

PRIPOROČILA ZA ZDRAVO HUJŠANJE


  1. Če jemljete kakršnakoli zdravila ali imate kakršnekoli zdravstvene težave, se pred začetkom hujšanja posvetujte s svojim zdravnikom.
  2. Če ste noseči, ne začnite hujšati. Hrano skrbno izbirajte. Izogibajte se preveč mastnim in preveč sladkim jedem, jejte več sadja in zelenjave. Zapomnite si, da nosečnost ni razlog za to, da bi čezmerno jedli. Če vaša telesna teža prekomerno narašča, se posvetujte s svojim zdravnikom.
  3. Nekaj dni vodite »prehranski dnevnik«, v katerega si zapisujte hrano, ki ste jo zaužili. Opišite tudi prostor, okoliščine in počutje, ko ste to storili. Tako boste lahko ugotovili, kdaj in kje preži na vas največ skušnjav.
  4. Potrudite se, da boste jedli manj mastne in sladke jedi, več vlaknin, posebej sadja in zelenjave. Upoštevajte 12 korakov do zdrave prehrane
  5. Obroki naj bodo redni, ne izpuščajte zajtrkov. Zajtrk je pomemben začetek novega dne in bo preprečeval, da bi kasneje nenadzorovano ves čas nekaj grizljali. Bolj verjetno je, da se boste zredili zaradi obilice kalorij, ki jih prispevajo močnejši obroki v popoldanskem in večernem času kot pa zajtrk, še posebej če zajtrkujete žitne jedi.
  6. Priporočena izguba telesne teže na teden je 0,5 -1 kilograma.
  7. Enkrat tedensko se tehtajte. Vselej na isti tehtnici, ob isti uri, vedno oblečeni v enako vrsto oblačil. Težo si zapišite v razpredelnico telesne teže.
  8. Premislite, če se ne bi pridružili skupini ljudi, ki že hujšajo. Pokličite v najbližji zdravstveni dom in se priključite delavnici zdravega hujšanja.
  9. Poučite se o hrani in zdravju. Pobrskajte v domači knjižnici za primernimi knjigami! Ko jeste zdoma, naročajte hrano, ki vsebuje manj maščob in sladkorjev. Ko naročate meso ali ribe, naj bo raje pečeno na žaru in brez dodanih omak. Izogibajte se ocvrtim jedem.
  10. Izogibajte se sladkanim brezalkoholnim pijačam. Zmanjšajte količino popitega alkohola ali, še bolje, zamenjajte alkohol s kako drugo pijačo. Alkohol vsebuje veliko kalorij.
  11. Ne pozabite na redno telesno dejavnost. Ta naj postane bistveni del vašega shujševalnega programa (. Raziskave so pokazale, da je za telesno dejavnost najprimernejši čas 1 do 2 uri pred glavnim obrokom. To je najbolj učinkovit čas za oblikovanje postave, kajti telo še več ur po vadbi hitreje porablja energijo.